Катастар и уређење земљишне територије

Катастар

Група предмета која обухвата области катастра, комасације и урбанизма чини део уже научне области премер и уређење земљишне територије.

Катастар непокретности је јавни регистар (јавна књига) која представља основну евиденцију о непокретностима и правима на њима. У катастар непокретности уписују се подаци о непокретностима и правима на њима која се стичу, преносе, ограничавају и престају уписом у катастар непокретности.




Већина студената која заврши Одсек за геодезију и геоинформатику својом даљом професионалном каријером је везана за катастар, било да је запослена у катастарским службама, било да ради послове везане за катастар у разним приватним или државним геодетским, урбанистичким, грађевинским и другим фирмама или институцијама.

Имајући у виду значај квалитетне катастарске евиденције и тренутно стање у Србији, може се са сигурности рећи да нам у будућности предстоје велики радови у овој области, а самим тим и ангажовање великог броја геодетских стручњака на пословима обнове катастра и његовог одржавања.

У новије време све је присутнији проблем регистровања 3Д катастарских поседа, па се све више ради на развоју 3Д катастра. Ситуације у којима се два или више поседа налазе један изнад другог или које представљају преклапајуће и испреплетане структуре није могуће приказати у постојећом 2Д катастарском систему. 3Д катастар решава ове проблеме користећи модерне технологије за прикупљање, складиштење и приказивање 3Д катастарских података.




Комасација

Савремена комасација представља најкомплекснији систем мера уређења сеоског подручја, која је од првобитног аграрног концепта, који је подразумевао груписање поседа и стварање већих парцела правилног облика у циљу повећања пољопривредне производње уз смањење трошкова, прерасла у свеобухватну меру уређења сеоског простора и важан инструмент просторног развоја и остваривања оптималних услова за интензивну пољопривредну производњу и одрживи развој земље.




У новије време све су бројнији пројекти уређења пољопривредног земљишта комасацијом, док се у будућности очекује чак и интензивирање активности у овој области имајући у виду степен уређености пољопривредног земљишта у Србији. Важно је напоменути да је домаћи концепт комасације базиран у највећој мери на немачком концепту који се масовно примењује првенствено у земљама западне Европе, али и у целом свету.


Урбанизам

У оквиру израде и спровођења просторних и урбанистичких планова инжењери геодезије имају значајну улогу. Од фазе пројектовања где су између осталог ангажовани на изради различитих врста подлога за пројектовање, тумачењу и прикупљању катастарских података, преко израде урбанистичких пројеката и пројеката препарцелације, све до спровођења урбанистичких аката на самом терену, улога инжењера геодезије је незаобилазна.

У новије време у правни систем Србије уводи се, из западне Европе већ добро познат, инструмент за израду и спровођење урбанистичких планова – урбана комасација. Урбана комасација представља комплексан процес уређења грађевинског земљишта у коме се поништава постојећа структура парцела и ствара нова, уз принцип одржања својине и вредности. Значај целог процеса урбане комасације је од изузетне важности имајући у виду тренутно стање урбанизма у Србији и ниво уређености урбаних подручја посебно са аспекта горућег проблема дивље градње. Имајући све то у виду, за очекивати је да значајан број инжењера геодезије буде ангажован на пословима урбане комасације како у блиској тако и у нешто даљој будућности.




! Сајт је оптимизован за Firefox, Chrome и IE 9+           ЛуАн-011

WritingBachelorThesis.com