Геодетски премер

Геодетски премер представља област геодезије која се бави организованим прикупљањем података о појавама и објектима на површи Земље за решавање практичних задатака као што су израда геодетских планова и карата или планирање и изградња инжењерских објеката.

Принцип мерења хоризонталних и вертикалних углова
Принцип мерења хоризонталних и вертикалних углова

У оквиру области геодетски премер, на основним студијама, студенти као обавезне предмете слушају:

Поред обавезних, студенти могу изабрати похађање предмета геодетски премер 3, државни премер и прописи и практичан рад из геодетског премера на трећој години основних студија.

Предмет основе геонаука подразумева стицање основних знања о Земљи као небеском телу, предметом изучавања научне области геодезија као и предметима изучавања осталих наука о Земљи – геонаукама.

Дужине и висинске разлике
Дужине и висинске разлике

Предмет технике геодетских мерења подразумева овладавање методологијом и поступцима рада са геодетским инструментима као и професионалног мерења основних геодетских величина као што су углови у карактеристичним равнима простора – хоризонтални и вертикални углови, растојања – дужине и висинске разлике између тачака на физичкој површи Земље. Поред теоријских образложења, предмет подразумева рачунске, лабораторијске и теренске вежбе у циљу овладавања руковања геодетским инструментима и опремом, технологијом геодетских мерења, обраде и анализе резултата мерења.




Поред основних принципа позиционирања тачака на физичкој површи Земље, у оквиру предмета геодетски премер 1 и геодетски премер 2 стичу се знања о реализацији референтне основе геодетског премера, односно геодетским мрежама као и принципима прикупљања података о појавама и објектима у циљу израде геодетских планова и карата односно формирања различитих видова информационих система заснованих на геореференцираним подацима – геоинформационих система.




Настава из предмета технике геодетских мерења и геодетски премер 1 такође обухвата основне принципе и поступке геодетског позиционирања применом глобалних навигационих сателитских система (ГНСС) као и примене ове технологије у геодетском премеру.





Стечено теоријско и практично знање из области геодетског премера студенти увежбавају у оквиру предмета практична настава из геодетског премера, која подразумева низ међусобно повезаних, практичних задатака, који се решавају у тимовима и подразумевају израду конкретних геодетских производа, како би се стечено знање што непосредније имплементирало у будућој геодетској пракси сваког од свршених студената Одсека за геодезију и геоинформатику.

У оквиру изборног предмета државни премер и прописи студенти се упознају са садржајима и начином доношења законских и подзаконских аката у области државног премера као и планирања и изградње инжењерских објеката, струковним телима и удружењима у оквиру геодетске и осталих инжењерских делатности.

Изборни предмети геодетски премер 3 и практичан рад из геодетског премера, на завршној години основних студија, подразумевају стицање унапређених знања из области геодетског премера, првенствено у погледу примене ГНСС као и стицања одређеног нивоа професионалног искуства кроз учешће у решавању конкретних професионалних задатака.

Предмети оптимизација у геодетском премеру и пројекат из геодетског премера слушају се у оквиру мастер студијског модула геодезија и имају за циљ да мастер-инжењере геодезије оспособе за израду пројеката комплексних задатака геодетског премера, како када су у питању геодетске мреже, односно геодетска основа премера тако и у погледу организације, процеса, избора оптималне технологије, поступака и процедура извршења геодетског премера већих подручја обухвата и комплексних захтева у погледу садржаја, прецизности и поузданости и организације прикупљених података.

! Сајт је оптимизован за Firefox, Chrome и IE 9+           ЛуАн-011

WritingBachelorThesis.com